sobota, 9 lutego 2013

Czym karmić jeża a czego unikać...

Temat oklepany i jeżeli posiadasz jeża to zapewne wiesz czym go karmić niemniej w związku z coraz liczniejszymi zgłoszeniami w temacie otyłych jeży odświeżę wiedzę jak prawidłowo karmić jeża.
                    

1. Ilość:
2 łyżki stołowe dziennie - podawane wieczorem. Nie podawajcie jeżykowi więcej, szczególnie gdy jeż jest starszy ryzyko, obtłuszczenia i pojawienia się chorób z tym związanych rośnie. A odchudzanie jeża to zdecydowanie trudne zadanie.

2. Co podajemy:
Generalnie suchą karmę dla kociąt dobrej sprawdzonej jakości- szczególnie gdy stanowi główny składnik diety jeża (dla psów i dorosłych kotów się nie nadaje!) oraz robaki (mączniaki/świerszcze/karaczany).
Ponadto miękkie, pozbawione pestek owoce i warzywa (nie podajemy pokarmów wzdymających typu cebula/ kapusta itp jak również cukrów i dodatkowych tłuszczy) 2 razy w tygodniu pamiętając, że również w ilości 2 łyżek. Nie wolno podawać jeżowi pokarmów smażonych/ pieczonych lub w inny sposób mocno przetworzonych czy doprawionych. I jak łatwo się domyślić nie podajemy pokarmów zimnych ani gorących. Jeżeli podajemy karmę mokrą rano należy ją usunąć aby jeż nie miał dostępu do nieświeżego pokarmu. Pamiętajmy również regularnie myć miseczki oraz poidełka. 

Ciekawostka:

Na rynku pojawiła się specjalna karma dla jeży: Pokarm podstawowy dla jeża Beaphar Igelfutter jego skład wygląda tak:
Skład:
Produkty piekarnicze, oleje i tłuszcze, zboża, białkowe ekstrakty roślinne, pestki 6%, owoce 4%, mięczaki i skorupiaki, różne cukry, orzechy 1,5%, drożdże.

Białko: 18%
Tłuszcz 27%


Dla porównania podaję skład karmy Royal Canin kitten:

Skład: suszone mięso drobiowe, ryż, tłuszcze zwierzęce, kukurydza, izolat białka roślinnego*, gluten kukurydziany, hydrolizat białka zwierzęcego, włókno roślinne, pulpa buraczana, sole mineralne, olej rybny, drożdże, olej sojowy, proszek jajeczny, fruktooligosacharydy, wyciąg z drożdży (źródło mannooligosacharydów), wyciąg z aksamitki wzniesionej (źródło luteiny). 
Białko 36%
Tłuszcz: 18%


Stosujemy również karmę Fitmin kitten podaję również jej skład:Skład: Mączka drobiowa, wątroba wieprzowa, tłuszcz drobiowy, ryż, kukurydza, jaja kurze, mączka rybna, ekstrakt mięsny, suszona pulpa buraczana, serwatka w proszku, drożdże browarniane, zarodki pszenne, siemię lniane, mąka skwarkowa, suszone wytłoki jabłkowe, olej z łososia, węglan wapnia, chlorek sodu, chlorek potasu, diwodorofosforan sodu, juka, zawiera przeciwutleniacz i środki konserwujące (dodatki do żywności zgodne z normami WE)

Białko: 37%
Tłuszcz: 22%


Po analizie składu  pokarmów my zdecydowanie pozostajemy przy karmie Royal Canin Kitten oraz Fitmin kitten. Polecam analizę producentowi karmy być może skłoni to go do lepszego dostosowania karmy pod potrzeby jeży. 

3 komentarze:

  1. Witam, mam jeżyka od miesiąca i próbowałam podać mu do jedzenia (dodatkowo) ugotowane jajko i również ugotowaną marchewkę... jajko z ręki (wyłącznie z ręki),, dziamdział'', ale marchewki nawet z ręki nie tknął. Mają państwo pomysł co jeszcze można podać tak bardzo wybrednemu jeżykowi jak Carlos?
    Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  2. Bunia przepada za gotowanym indykiem :)

    OdpowiedzUsuń
  3. Fufi uwielbia surową wołowinę posiekaną ale najwyższej jakości a za żółty ser by zabił.

    OdpowiedzUsuń