sobota, 9 lutego 2013

Zwierzę nocne ≠ Zwierzę dzienne Jeż pigmejski = Zwierzę nocne


Pojęcie "zwierzę nocne" wydaje się być powszechnie znane, jednak ostatnio coraz więcej osób próbuje usilnie różnymi dodatkowymi pytaniami uzyskać inną odpowiedź na to samo pytanie.
Drogi czytelniku jeżeli decydujesz się na jeża pamiętaj, że to zwierzątko jest zwierzęciem nocnym, ma to swoje plusy i minusy. Jeżeli pracujesz cały dzień, lub po prostu przebywasz poza domem, to taki jeż z pewnością nie będzie czuł się samotny ani nie zdziczeje, jeżeli wrócisz późnym wieczorem aby się nim zająć. Jednak jeżeli pracujesz nocą to nie łudź się, że pomiędzy 7:00-18:00 masz szanse obejrzeć dłuższą aktywność jeża poza przeciąganiem się podczas snu lub jeżeli masz jeża łakomczucha to popołudniową przekąską pomiędzy spaniem a spaniem.
Musisz pamiętać o tym, że jeże wstają pomiędzy godziną 19:00-22:00 w zależności o konkretnego osobnika a idą spać około godziny 6:00-7:00.
Ostatnio w internecie pojawił się intrygujący pogląd, że jeża można "przestawić" aby stał się zwierzęciem dziennym. Na tak pokrętne stwierdzenie istnieje jedyna możliwa równie pokrętna odpowiedź: teoretycznie jeża zapewne można przestawić na "dzienny" tryb (choć ja nigdy bym tego nie próbowała) jednak aby do tego doszło to w dzień należy zapewnić mu całkowitą ciemność i absolutną ciszę. Przez całą noc natomiast należy utrzymywać pełne oświetlenie oraz wszelkie hałasy towarzyszące trybowi dnia codziennego. Należy pamiętać, że "rozstrojenie" trybu funkcjonowania zwierzęcia może być dla niego niebezpieczne i powodować negatywne skutki, jeż może zatracić orientację, przestać jeść lub zachorować.
Jeżeli jednak chodzi o moją osobistą opinię to nigdy nie zdecydowałabym się na tak absurdalne i szkodliwe działanie. Kupując zwierzę możesz całkowicie świadomie wybrać zwierze dopasowane do Twojego trybu dnia. W związku z powyższym życzę rozsądnych i przemyślanych decyzji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz