poniedziałek, 21 lipca 2014

Sucha skóra u jeża pigmejskiego


Sucha skóra jeża - jak sobie z nią radzić?

Problem suchej skóry dotyczy decydowanej większości jeży pigmejskich a sposobów radzenia sobie z nim jest co najmniej tyle ilu hodowców lub nawet więcej. Ja osobiście przy pomocy mojej małej jeżowej armii przetestowałam większość preparatów aby dobrać najbardziej odpowiednią dla nich metodę nawilżenia skóry.  

Dlaczego należy nawilżać skórę jeża?
Przede wszystkim dlatego, że przesuszona, łuszcząca się skóra to nie jest zdrowa skóra, jest skłonna do podrażnień, pęknięć czy skaleczeń co może doprowadzić do  wdania się infekcji. Zdrowa skóra jest bardziej elastyczna i szybciej się goi. Ponadto taka sucha skóra jeżyka po prostu swędzi/piecze, on drapiąc się dodatkowo ją podrażnia.

Jak nawilżyć skórę?
Optymalnym rozwiązaniem jest płyn z rozpylaczem - równomiernie rozprowadzi się na skóze za pomocą kilku pryśnięć. Trudność pojawia się w przypadku buteleczki z płynem- ja zawsze polewam jeża wzdłuż kręgosłupa około 5-6 kroplami oliwki a następnie, taką samą ilość rozprowadzam z dłoniach i głaskając jeża nawilżam mu brzuszek i łapki.

Czym nawilżamy?
Ja NIE jestem zwolennikiem nawilżania skóry jeża podczas kąpieli. Zawsze jeże porządnie suszę po kąpieli (a kapię jeże jedynie w razie konieczności) w obawie, że przez wilgoć pomiędzy igłami, w wysokiej temperaturze i ograniczonej wentylacji może wdać się grzybica. Dlatego poniżej opiszę środki jakie można (i jakie ja stosuje) do nawilżania suchej skóry jeża.
1.       Naturalne oleje roślinne – ja polecam olejek migdałowy i z awokado ponieważ mają bardzo jasny kolor i są bezzapachowe. Nie polecam natomiast pachnących i kolorowych olej słonecznikowy czy z pestek dyni ponieważ zabarwią futro jeża na żółto a zapach z czasem z relatywnie przyjemnego przestanie taki być. Tłusty film pozostający po użyciu olejków pozostały na igłach nie każdemu będzie odpowiadał.

2    Hydro spray dr Seidela ku mojemu zaskoczeniu to bardzo dobry łagodny środek, jego zapach nie drażni jeża, szybko się wchłania, nie pozostawiając tłustej warstwy na kolcach czy futerku. Dodatkowym plusem jest fakt, że jest bezbarwny.

3      Ozonella czyli ozonowana oliwa z oliwek ma szczególne właściwości łagodzące i lecznicze. Jedyną jej wadą jest kolor dlatego też należy stosować ja oszczędnie. Przyjemny delikatny zapach ozonu nie stresuje jeży.

4  Oliwka dla niemowląt- wiele osób bardzo ogólnie poleca takie oliwki ale tutaj należy bardzo uważać ponieważ większość z nich działa bardzo drażniąco na jeże. Przy zastosowaniu większości marek jeż otrzepuje się i biega „jak oparzony” i zapewniam, że nie chcecie takiego przeżycia fundować Waszemu podopiecznemu. Jeżeli jesteście zdetetrminowani na stosowanie oliwek to ja polecam bambino- nie drażni jeży.
UWAGA:

Celowo nie wklejam zdjęcia suchej skóry jeża ponieważ łatwo pomylić przesuszoną skórę z inną przypadłością typu roztocza czy grzybica. Jeżeli więc nie jesteście pewni czy Wasz jeż cierpi oby na pewno na przesuszoną skórę to dla swojego i jeżyka bezpieczeństwa udajcie się do weterynarza, który pobierze próbki, które zbada pod mikroskopem. 

1 komentarz:

  1. Moja pierwsza jezynke mam od niedawna i właśnie zauważyłam, że na grzbiecie ma przesądzona skórę ale na brzuszku wszystko ok. Jak jej najlepiej pomoc?

    OdpowiedzUsuń