poniedziałek, 1 kwietnia 2013

Afrykański jeż pigmejski-dlaczego nie?


Na przekór wszystkim i wszystkiemu naprawdę warto poruszyć ten drażliwy temat. Pewnie żaden z większych hodowców nie odpowie wam na to pytanie, może dlatego, że nie chce, a może dlatego, że nie wie. Jednak ja, na podstawie bliskich relacji z moimi pięcioma jeżami i kilkoma ich miotami, spróbuję absolutnie nieobiektywnie ale całkowicie szczerze odpowiedzieć na pytanie: Dlaczego nie chcesz być właścicielem jeża?
Pigmejski Jeż Afrykański Mefisto
Jeż afrykański to w Polsce wciąż niezbyt popularne zwierzę. I o tyle, o ile wśród znajomych rewelacyjnie jest się pochwalić zwierzątkiem, którego nikt nie ma, to w przypadku gdy pomoc weterynarza okaże się niezbędna możecie dość śmiało założyć, że pobliski weterynarz o jeżach afrykańskich nigdy nie słyszał. Narazi was to więc na spore koszty dojazdu do placówek specjalistycznych i nerwy związane z poszukiwaniem ich jeżeli chcecie pomóc waszemu pupilowi.
Jeże w żadnym calu nie przypominają innych popularnych zwierząt. Kolczaste maleństwa nie nadają się do przytulania jak koty, z pewnością nie nauczą się żadnych sztuczek jak pies, nie są zwinne jak szczur ani "milusie" jak królik. Jeże będą ufne, jeżeli zasłużysz na ich zaufanie i wykażesz wielką cierpliwość w oswajaniu ich. Jeżeli pochodzą z ogromnej hodowli i nie były oswajane Twoja cierpliwość powinna być wręcz nieziemska. A czasami i taka okazuje się być niewystarczająca.
Jeżeli czytasz ten artykuł to zapewne rozważasz zakup jeża. Wiesz już, że jeże "nie śmierdzą" i generalnie jest to prawdą. Jednak należy wyraźnie zaznaczyć, że samice w ciąży ze względu na zmiany hormonalne "intensywnie zanieczyszczają atmosferę" co potrafi sprawić, że w nie da się przebywać w zamieszkiwanym przez nią pomieszczeniu.
Jeśli planujesz hodowlę jeży to pamiętaj, że wiele jeży przebywających w jednym terrarium (matka z małymi) i w jednym pomieszczeniu produkuje tak duże ilości fekaliów, że sprzątanie ich raz dziennie (szczególnie w pierwszym przypadku) może okazać się niewystarczające.
Nie należy również zapominać o tym, że jeż to zwierzę typowo nocne - jeśli chodzisz spać o 22, będziesz musiał pogodzić się z tym, że swojego zwerzaka zobaczysz raczej sporadycznie.
Jeżeli jesteście już praktycznie przekonani, że jeż to zwierzę dla was nie dajcie się zwieść zapewnieniom, że klatka o długości 60-80cm jest wystarczająca. Jeże kochają bieganie bardziej niż cokolwiek innego i będą Was kochać bardziej jeżeli zapewnicie im dużo miejsca do tego celu. Ponadto oprócz przestronnego jak największego terrarium pamiętajcie, że mimo, że macie w domu ciepło, bo grzejcie zimą do +/- 25 stopni to poza sezonem grzewczym również należy zapewnić jeżykom temperaturę około 24 stopni Celsjusza, co w klatce może być raczej trudne. Praktyczne jest duże terrarium, które jednak zwykle jest dość kosztowne.
Jeż to jedno z czystszych zwierząt, jednak zalecane jest go wykąpać raz na jakiś czas. Troskliwy "rodzic" z pewnością jest wniebowzięty czytając taką informację. Ja byłam zachwycona myślą, że raz na jakiś czas wyszoruję nasze kolczaste maluchy i będą pachnące i czyściutkie. Jednak, gdy przyszło co do czego okazało się, że kąpiel to jedna z rzeczy, których jeże nienawidzą najbardziej na świecie i każda kąpiel kończy się pokłutymi rękami, a większości przypadków wanną umazaną odchodami ponieważ jak wszędzie można wyczytać ciepła woda rozluźnia mięśnie zwierające jeży, jednak o wyżej wymienionej konsekwencji tego faktu autorzy zapomnieli wspomnieć.
Pomimo wyżej wspomnianych faktów jeże NAPRAWDĘ potrafią być wspaniałymi zwierzętami domowymi jeżeli okażemy im odpowiednią ilość cierpliwości i wyrozumiałości. Jeże mogą odwdzięczyć się za dobrą opiekę i dać właścicielowi wiele satysfakcji i radości. Przede wszystkim jednak decydując się na zakup jeża trzeba zdawać sobie sprawę z tego, kogo przyjmujemy pod swój dach i czego się po nim spodziewać.

4 komentarze:

 1. Od sierpnia zeszłego roku jestem "mamusią" cudownej jeżyny. Eklerek bo tak ma na imię mój jeż, w kąpieli nie rozrabia, nigdy to się nie zdarzyło. Ogólnie jest bardzo fukającym zwierzątkiem i humorzastym, a w kąpieli się absolutnie uspokaja i można z nim wtedy zrobić wszystko.

  OdpowiedzUsuń
 2. Naprawdę wasze artykuły bardzo mi pomogły , znalazłam tu wszystko czego szukałam ! Teraz już wiem że jak prawidłowo opiekować się moim jeżem Pepe. Mam tylko jedno pytanie : Co jaki czas mam kąpać jeża ? Czytałam że jak są brudne ale nic mi to nie mówi :(
  Bardzo proszę o pomoc :)

  OdpowiedzUsuń
 3. My zalecamy aby kąpać jeża w razie potrzeby - czyli kiedy jest brudny. Przynajmniej jeżeli chodzi o kąpiel wodną. Kąpiel piaskową można stosować w sposób nieograniczony - pamiętajcie tylko o regularnej wymianie piasku. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Strona prowadzona jest całkiem dobrze. Niemal wszystkie tematy są szczegółowo opisane. Mimo wszystko mam jedno pytanie.
  Od zawsze w naszym małym mieszkanku mieliśmy miniZoo. Aktualnie z naszego zwierzyńca pozostały jedynie dwie myszki i pies (trzyletni, średniej wielkości, dość ruchliwy, czasem szczekliwy; toleruje myszy, nigdy na nie nie polował, darzy je jedynie uprzejmą ciekawością; swego czasu miałam koszatniczki, bardzo je lubił, przynosił i kładł na klatce jakieś zabawki, przesympatycznie :D). I właśnie w tym jest problem. Czy jeż i pies mogą żyć koło siebie? Czy jeż się przyzwyczai i nie będzie czuł się źle?
  Bardzo proszę o odpowiedź. Nie chciałabym ewentualnie skrzywdzić jakiegoś jeża moim zakupem.
  Z góry dziękuję i pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń