piątek, 20 czerwca 2014

Charakter jeży - czy każdy jeż nadaje się na kolanka?

Charakter jeża - czy każdy jeż nadaje się na kolanka?

Ostatnio jak grzyby po deszczu na mojej skrzynce mailowej wyrastają prośby o pomoc w kwestii oswajania jeżyków. I naprawdę bardzo chciałabym móc przesłać Wam uniwersalną receptę jak z każdego jeżą zrobić łagodną, ciekawską istotkę która nie stresuje się i nie złości, jednak niestety są jeże, których oswoić się po prostu nie da. Początkowo była to wyłącznie nasza teoria ale po jakimś czasie okazało się, że amerykańscy hodowcy już jakiś czas temu doszli do podobnych wniosków tworząc listę uogólnionych typów charakterów jeży. Nie można nie zgodzić się z faktem, że jest to bardzo trafione, aczkolwiek oczywiście nie można wykluczyć, że Twój jeżyk znajduje się na granicy dwóch różnych typów lub stanowi wyjątek potwierdzający regułę. Najlepiej przeczytaj i sam oceń- chętnie zapoznamy się z Waszymi opiniami i dowiemy się jakich charakterów jeży jest w Polsce najwięcej!

"Cuddler" - jeż pieszczoch

Ten typ zwykle charakteryzuje się cierpliwością i łagodnym obyciem, niewiele rzeczy może takiego jeża zestresować czy - tym bardziej - zezłościć. Pieszczochy uwielbiają się relaksować, nie przeszkadza im towarzystwo czy ingerencja ludzi, a wręcz do niego dążą. Większość z nich sama przychodzi na ręce i prawdziwą przyjemnością jest dla nich bycie głaskanymi. Taki jeż to cudowny kompan dla właściciela, który lubi zwierzaka trzymać na rękach, głaskać czy oglądać z nim na kolanach film. Oswajanie takiego malucha przy właściwym podejściu właściciela jest szybkie i daje bardzo zadowalające efekty.
Przepraszamy, obraz nie został wyświetlony z przyczyn technicznych

"Explorer" - jeż odkrywca

To bardzo aktywny typ jeżyka, nienawidzi stać czy siedzieć w jednym miejscu w bezruchu dłużej niż 3 sekundy. Najlepszą zabawą dla odkrywcy jest bieganie i eksplorowanie jak największych terytoriów. Taki jeżyk bardzo chętnie skorzysta z toru przeszkód jaki dla niego przygotujesz i zwykle będzie Cię zaczepiał podczas biegania po pokoju; jak dasz mu szansę to w mgnieniu oka wejdzie do Twojego rękawa, nogawki i spróbuje przebiec każdą możliwą stroną.
Ten typ jeża ma łagodne usposobienie a oglądanie jego zabaw jest dla właściciela prawdziwą frajdą. Takiego jeża nawet nie trzeba za bardzo oswajać - jeżeli tylko jeż zacznie kojarzyć właściciela z możliwością wybiegania się, to sam zacznie przybiegać gdy podejdziemy do terrarium. Prawidłowe oswajanie takiego jeża daje zadowalające rezultaty.
Przepraszamy, obraz nie został wyświetlony z przyczyn technicznych

"Loner" - jeż samotnik

Ten typ jeża najlepiej czuje się pozostawiony w ciszy z jedzeniem, piciem i kołowrotkiem. Pełnię szczęścia osiąga buszując w środku nocy, kiedy nikt mu nie przeszkadza. Samotnik może tolerować branie na ręce, jednak nie sprawia mu to przyjemności i na pewno nie możemy liczyć na to, że sam będzie dążył do kontaktu. Świadomy właściciel może polubić obserwacje takiego podopiecznego. Oswajanie tego typu jest trudne, czasochłonne i może nie dać zadowalających rezultatów.
Przepraszamy, obraz nie został wyświetlony z przyczyn technicznych

"Huffer" - jeż fukacz

Ten typ jeża charakteryzuje się tym, że praktycznie bez przerwy stroszy igły, intensywnie fuka i podskakuje (może nawet próbować podgryzać). Zdarza mu się zwiedzać, jednak gdy tylko spostrzeże w swoim otoczeniu człowieka - natychmiast zwija się w kulę i zaczyna się złościć lub z prędkością światła ucieka do domku. Ten typ jeża to prawdziwe nieszczęście a zarazem wyzwanie dla właściciela, który nie miał wcześniej do czynienia z jeżami. Oswajanie takiego jeża jest trudne i czasochłonne (może trwać wiele miesięcy lub lat) i często nie daje zadowalających (lub jakichkolwiek) rezultatów. My jesteśmy zdania, że takie jeże najlepiej oglądać po cichu zza szyby.
Przepraszamy, obraz nie został wyświetlony z przyczyn technicznych


1 komentarz:

  1. Moje stworzonko to niestety chyba ten Huffer. Ale ja się i tak nie poddam xd czasem udaje się aby trochę się uspokoił. Jak na razie najlepiej zdaje egzamin wsadzenie jeża do wyznaczonego kojca usiąście spokojne obok i czekanie. A po jakimś czasie jest szansa że jeż będzie spokojny i zacznie biegać, wąchać i zwiedzać więc jest szansa

    OdpowiedzUsuń