niedziela, 4 sierpnia 2013

Dawkowanie pokarmu

Dawkowanie pokarmu
Zdrowy jeżyk powinien mieć dostęp do pokarmu przez cały czas. Nawet kiedy jeże ma nadwagę i musi zrzucić parę gram - lepiej postarać się zapewnić mu więcej ruchu niż ograniczać ilość pokarmu. Większość otyłych jeży znajduje się w takim stanie przez brak treningu i stosowanie zbyt tłustej karmy, a nie przez to że jedzą jej zbyt dużo. Jeżeli podajesz karmę o niskiej zawartości tłuszczu (niższej niż 15%), a Twój podopieczny ma stały dostęp do kołowrotka czy dysku do biegania nie musisz się niczym martwić.
Przeciętny jeż zjada w ciągu nocy od 1 do 4 łyżek stołowych pokarmu - zależnie od rozmiaru chrupek (na łyżce zmieści się więcej chrupek jeśli są małe) i jej zawartości. Im więcej karma zawiera wypełniaczy tym więcej jeżyk będzie jej musiał zjeść (i tym więcej wydali). Maluchy, które jeszcze rosną mogą jeść więcej niż dorosłe jeże, absolutnie nie powinniście ograniczać im dostępu do jedzenia.
UWAGA: Istnieją jeże, które są w stanie zjeść praktycznie każdą ilość pokarmu jaką mają w zasięgu wzroku, mają one szczególną skłonność do tycia (w konsekwencji zagraża to ich zdrowiu lub nawet życiu). Taki jeżyk nie powinien dostawać więcej niż 2-3 łyżki niskotłuszczowej karmy na dobę.
Wielu właścicieli jeży liczy ilość chrupek zanim poda je jeżowi, dzięki temu od razu mogą zaobserwować nagłe zmiany apetytu. Jeże świetnie potrafią maskować chorobę, jako pierwsze ujawniają ją właśnie zmiany w ilości zjadanej karmy i zmniejszenie aktywności fizycznej. Jeżeli widzisz, że Twój podopieczny nagle zmienia nawyki żywieniowe albo zachowuje się wyjątkowo dziwnie - powinieneś zabrać go do weterynarza (niestety weterynarz, który widzi jeża pierwszy raz w życiu niekoniecznie będzie pomocny) - możesz w ten sposób uratować jego życie.
Jeżeli postanowisz regularnie kontrolować ilość pokarmu zjadanego przez jeża, możesz liczyć chrupki (co jest dość czasochłonne i niewygodne) lub wykorzystać wagę kuchenną. W drugiej opcji wystarczy zważyć miseczkę z karmą wieczorem i rano, różnica między masami pokazuje ile gram jeżyk zjadł w ciągu nocy. Metoda jest skuteczna tylko dla suchej karmy, mokra wysycha w ciągu nocy (staje się lżejsza o odparowaną wodę).
Przepraszamy, z przyczyn technicznych obraz nie został wyświetlony
Decydując się na liczenie chrupek, zacznij od policzenia ilości chrupek w pełnej misce, a następnego dnia policz ile chrupek jeżyk zjadł w ciągu nocy. Następnego dnia spróbuj podać tyle samo ile zjadł plus (powiedzmy) dwadzieścia, w kolejnych dniach stopniowo zmniejszaj ilość chrupek dopóki nie uzyskasz ilości przy której po każdej nocy w misce będzie zostawało kilka sztuk. W ten sposób jeżyk nie zjada wszystkiego i nie jest głodnym a Wy nie tracicie dużo karmy przy następnej wymianie. Do tego, kiedy w misce zostaje tylko kilka chrupek, łatwiej jest je policzyć i stwierdzić ile zostało zjedzone.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz