niedziela, 4 sierpnia 2013

Zmiana lub dodawanie nowej karmy

Zmiana lub dodawanie nowej karmy
Po przeczytaniu wcześniejszych informacji mogliście dojść do wniosku, że należy zmienić podstawową karmę jaką podajecie swoim jeżom. Oczywiście decyzje o zmianie karmy możecie podejmować z wielu przyczyn, choćby nawet kierowani chęcią urozmaicenia diety kasztanka.Bardzo ważną zasadą, o jakiej musicie pamiętać jest stopniowe wprowadzanie nowej karmy. Nagła zmiana karmy może spowodować poważne spustoszenie w przewodzie pokarmowym Waszych podopiecznych, a jednym z pierwszych objawów może być zielona kupa. Jeżeli wydaje Wam się to dziwne - pomyślmy przez chwilę - jak wiemy jeż jest skazany na jedzenie tego co mu damy, podając daną karmę przyzwyczajamy organizm jeża do trawienia i przyswajania danych składników, nagłe wprowadzenie nowości w dużych ilościach powoduje szok - przełóżmy to na znane obrazki ze świata ludzi: natywni egipcjanie piją swoją wodę i nie mają żadnych Przepraszamy, z przyczyn technicznych obraz nie został wyświetlonyproblemów, jeśli jednak przedstawiciele innych nacji odwiedzają Egipt i piją wodę niepewnego pochodzenia od razu narażają się na "zemstę faraona", meksykanie jedzą swoje chilli ze smakiem i bez problemu - dla większości z nas zjedzenie typowych dań kuchni meksykańskiej skończy się poważnymi problemami żołądkowymi.
Jeśli zmieniasz dotychczasową karmę jeża na kilka nowych, albo wzbogacasz jego dietę o więcej niż jedną nową karmę - każdą z nich wprowadzaj osobno i dokładnie obserwuj czy nie mają negatywnego wpływu na zdrowie jeża. Pomiędzy wprowadzeniem kolejnych karm odczekaj co najmniej tydzień. Twój jeż może być uczulony na jeden ze składników karmy, ważne żebyś potrafił ocenić w której karmie ów składnik się znajduje.
Całkowitą zmianę pokarmu powinniście prowadzić stopniowo przez kilka tygodni. Poniższy opis i wykres pokazują przykładowy (rozsądny) sposób przeprowadzenia tego procesu.
  1. Tydzień pierwszy Podawaj dotychczasową karmę, dodawaj tylko odrobinę nowej (dosłownie kilka chrupek)
  2. Tydzień drugi Zwiększ ilość nowej karmy tak, żeby stanowiła 25% porcji, 75% to nadal karma stosowana pierwotnie
  3. Tydzień trzeci Zwiększ ilość nowej karmy do połowy porcji
  4. Tydzień czwarty 75% porcji to nowa karma, stara pozostaje w mniejszości stanowiąc 25% porcji
  5. Tydzień piąty Możesz odstawić starą karmę i podawać jedynie nową
Tu powinien znaleźć się wykre ilustrujący sposób zmiany karmy, jeśli nie został wyświetlony - wystąpił problem techniczny, przepraszamy
Stopniowe wprowadzenie nowej karmy może się niektórym jeżom nie spodobać. Jedne będą wybierać samą nową karmę (kiedy okaże się, że jest znacznie pyszniejsza od poprzedniej), inne zignorują nową karmę wyjadając tylko starą. Możecie spróbować wsypać obydwie karmy do jednego foliowego woreczka żeby przeszły się zapachami, inną opcją jest rozkruszanie nowej karmy i obsypywanie nią starej. Jeśli Wasz jeżyk jest zatwardziałym tradycjonalistą i nadal nie ma zamiaru ruszyć nowej karmy - możecie spróbować dawać mu tylko nową karmę w ciągu dnia, a dopiero przed pójściem spać dodawać starej. Przy odrobinie szczęścia jeża dopadnie głód i uzna, że lepsza niesmaczna nowa karma niż nic...;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz